Jak inwestować w indeksy giełdowe – poradnik

Jak inwestować w indeksy giełdowe - poradnik

Jak inwestować w indeksy giełdowe to prosty sposób na maksymalizację zwrotu z inwestycji. Istnieje kilka podstawowych strategii, które sprawdzają się w przypadku większości inwestorów. Strategie te obejmują wykorzystanie tanich funduszy indeksowych, pełną replikację oraz inwestowanie w cały rynek akcji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej wymieniono trzy z nich:

Tanie fundusze indeksowe

Jeśli chcesz rozpocząć inwestowanie na rynku akcji, tanie fundusze indeksowe są świetnym sposobem na rozpoczęcie. Fundusze te śledzą wyniki 98 procent możliwego do zainwestowania amerykańskiego rynku akcji, co stanowi niezwykle szeroki miernik. Inwestorzy poszukujący tanich funduszy indeksowych powinni dążyć do inwestowania w tego typu fundusze, które charakteryzują się wysokimi długoterminowymi zwrotami i niskimi kosztami. Dzieje się tak dlatego, że podstawowym celem inwestowania jest uzyskanie jak najwyższej stopy zwrotu.

Chociaż istnieją opłaty związane z funduszami indeksowymi, są one często znacznie niższe niż koszty związane z innymi rodzajami funduszy inwestycyjnych. W rzeczywistości, wiele funduszy indeksowych pobiera mniej niż 0,2% rocznych kosztów, podczas gdy fundusze aktywne pobierają ponad 1%. Ponieważ fundusze indeksowe nie angażują się w aktywne zarządzanie, ich opłaty nie umniejszają zysków udziałowców funduszu. A ponieważ fundusze te wymagają zazwyczaj minimalnej inwestycji w wysokości 10.000 USD, są one idealne dla przeciętnego inwestora.

Jeżeli zdecydowali się Państwo na inwestycje w tanie fundusze indeksowe, należy pamiętać, że długoterminowy charakter tych inwestycji zmniejsza efekt spadków i wzrostów na rynku. Fundusze indeksowe mają tendencję do wyglądania na mniejsze przy wzrostach niż przy spadkach. Aby zwizualizować, jak Twoje inwestycje będą rosły w czasie, możesz użyć kalkulatora inwestycyjnego. Wyniki Państwa inwestycji będą o wiele bardziej dokładne niż wyniki pojedynczych akcji.

Fundusze indeksowe są doskonałym sposobem na inwestowanie w zróżnicowaną gamę akcji i obligacji. Podczas gdy wybór poszczególnych akcji może być przytłaczający, fundusze indeksowe są prostym i tanim sposobem dywersyfikacji portfela. Fundusze te w dłuższym okresie czasu osiągają lepsze wyniki niż standardowe fundusze inwestycyjne. Nie wymagają one żadnych opłat za zarządzanie, a ich niskie koszty mogą nawet oznaczać znaczne oszczędności podatkowe. W porównaniu z zakupem pojedynczych akcji, fundusze indeksowe będą obciążone mniejszym podatkiem od zysków kapitałowych.

Fundusz indeksowy naśladuje wyniki określonego indeksu rynkowego. Oznacza to, że zarządzający funduszem nie stara się prześcignąć indeksu, a zamiast tego stara się być taki jak rynek. Fundusze indeksowe pomagają również chronić portfel, jeśli określone akcje nie radzą sobie tak dobrze, jak byśmy sobie tego życzyli. Jeśli jesteś wystarczająco cierpliwy, aby pozostać przy funduszu indeksowym, zostaniesz nagrodzony.

Chociaż wiele towarzystw funduszy inwestycyjnych oferuje fundusze indeksowe, może się okazać, że brokerzy dyskontowi oferują większy wybór. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze funduszu indeksowego jest prowizja, którą trzeba będzie zapłacić. Prowizje od funduszy wzajemnych są wyższe niż w przypadku obrotu akcjami, ale jeśli nie chcesz ich płacić, powinieneś skorzystać z usług brokera dyskontowego. Możesz nawet uzyskać więcej opcji funduszy indeksowych i mniej prowizji. Możesz być również zaskoczony odkryciem, że brokerzy dyskontowi mogą zaoferować Ci niższe koszty niż duże domy maklerskie.

Strategia pełnej replikacji

Strategia pełnej replikacji przy inwestowaniu w indeksy giełdowe wykorzystuje podzbiór aktywów benchmarku. Podejście to może w wysokim stopniu replikować wyniki indeksu, choć najprostsze portfele replikujące inwestują po prostu w aktywa wchodzące w skład benchmarku. Stosując bardziej wyrafinowane podejście, portfele inwestycyjne są konstruowane z aktywów, które nie są częścią benchmarku. Celem jest uchwycenie aspektów zwrotów z indeksu benchmarkowego, w tym systematycznych czynników ekonomicznych.

Pełna replikacja indeksu wymaga dużego, w pełni zainwestowanego portfela i wysokiej jakości danych dotyczących charakterystyki każdego składnika aktywów. Portfele indeksów akcyjnych są zazwyczaj zarządzane przy użyciu tej strategii, ale są próbkowane w celu zminimalizowania kosztów transakcyjnych i wykorzystania technik optymalizacji w celu zminimalizowania błędu śledzenia. Inwestowanie w indeks giełdowy z wykorzystaniem strategii pełnej replikacji może mieć jednak pewne wady. Ze względu na koszty utrzymania dużego, płynnego portfela, pełna replikacja może prowadzić do niższej jakości indeksu i niższych zwrotów.

Inną istotną wadą strategii pełnej replikacji jest zwiększone ryzyko związane z ryzykiem kontrahenta. Fundusz będzie miał wiele kontraktów z różnymi kontrahentami i będzie korzystał z zabezpieczeń. Fundusz może stracić swoje zabezpieczenie, jeśli kontrahent upadnie. To sprawia, że replikacja jest bardziej skomplikowana i ryzykowna. Strategia pełnej replikacji nie jest odpowiednia dla każdego. Strategia pełnej replikacji nie jest odpowiednia dla każdego inwestora. Zawsze należy zasięgnąć profesjonalnej porady finansowej przed wdrożeniem strategii pełnej replikacji w zakresie inwestowania w indeksy giełdowe.

Jedną z popularnych metod inwestowania w indeks jest pełna replikacja. Pełna replikacja wymaga, aby fundusz indeksowy kupił każdy papier wartościowy w indeksie w dokładnym stosunku do jego składników. Chociaż podejście to może być skuteczne w przypadku dużych płynnych indeksów, jest ono ryzykowne, jeżeli indeks jest złożony i obejmuje tysiące akcji. Fundusz pełnej replikacji może stracić pieniądze śledząc indeks w Wietnamie. Koszt śledzenia jest wysoki, ale potencjalne zyski są wysokie.

Fundusze pełnej replikacji są najbardziej powszechnym rodzajem funduszu indeksowego, ale istnieją również inne rodzaje funduszy indeksów giełdowych. Fundusze pełnej replikacji generalnie posiadają wszystkie spółki w indeksie, ale nie zawsze mogą to robić. Z drugiej strony, fundusz próbkujący posiada jedynie podzbiór indeksu. Jest to również strategia replikacji, ale zamiast posiadania wszystkich spółek, fundusz może posiadać instrumenty pochodne lub opcje.

Metoda pełnej replikacji jest idealna dla indeksów o szerokiej podstawie, takich jak MSCI World Index, który obejmuje ponad 1600 akcji z różnych krajów, stref walutowych i jurysdykcji. Metoda ta wiązałaby się jednak z wysokimi kosztami transakcyjnymi ze względu na fakt, że niektóre papiery wartościowe nie są płynne i mają minimalny wpływ na Indeks. Wyłączenie tych papierów wartościowych z procesu replikacji mogłoby zmniejszyć koszty transakcji. Metoda pełnej replikacji nie jest zalecana dla wszystkich indeksów i nadaje się jedynie do indeksów o największej płynności.

Inwestowanie na całym rynku akcji

Jeśli jesteś inwestorem, zrozumienie całego rynku akcji może być świetnym sposobem na maksymalizację zysków. Inwestowanie w akcje działa jak aukcja, gdzie cena akcji odzwierciedla wszystkie dostępne informacje, a nie jest oparta na podstawowych podstawach biznesu. Choć może nas kusić, by sprzedać swoje akcje i poszukać lepszych ofert, jest to często ryzykowna propozycja. Jednakże, jeśli masz dyscyplinę i cierpliwość, aby trzymać się planu i inwestować podczas spadków, z łatwością osiągniesz lepsze wyniki niż inflacja w czasie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane