Jak inwestować w czasie inflacji – poradnik

Jak inwestować w czasie inflacji - poradnik

W środowisku wysokiej inflacji inwestowanie w towary może być dobrym zabezpieczeniem. Krótkoterminowe obligacje i udziały w nieruchomościach są również dobrym wyborem. Ale jaki jest najlepszy sposób inwestowania na obecnym rynku? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś być dobrze przygotowany do inwestowania w czasie inflacji. Ważne jest, aby zrozumieć podstawowe przyczyny inflacji i jak może ona wpłynąć na Twój portfel.

Towary są zabezpieczeniem przed inflacją

Ceny towarów rosną, a wzrostowi towarzyszy gwałtowny wzrost ich popytu. Kiedy inflacja przyspiesza, towary mają tendencję do wzrostu, a w rezultacie stanowią zabezpieczenie przed ryzykiem wzrostu cen. Towary pochodzą z zasobów naturalnych lub produktów rolnych i są często wykorzystywane jako wkład w inne procesy. Chociaż towary wiążą się z pewnym ryzykiem, są dobrym wyborem w czasach inflacji, zwłaszcza jeśli masz niską tolerancję na ryzyko.

Inflacja z czasem zmniejsza siłę nabywczą ludzi, więc inwestowanie w towary jest doskonałym zabezpieczeniem przed inflacją. Według ostatniego raportu Vanguard, na każdy jeden procent wzrostu niespodziewanej inflacji, towary wzrosły od 7% do 9%. Ponieważ badanie to zostało przeprowadzone w 2008 roku, jest to najszybszy wskaźnik inflacji od 1982 roku. Chociaż wielu inwestorów będzie ostrożnych wobec tej strategii o wysokim ryzyku, istnieją inne sposoby ochrony przed inflacją.

Obligacje krótkoterminowe

Fed zmienia swoją politykę monetarną, starając się kontrolować inflację. Choć stopa Fed Funds już od jakiegoś czasu pozostaje na poziomie ćwierć punktu, to w marcu prawdopodobnie zacznie rosnąć. Celem tej polityki jest spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, co powinno złagodzić zagrożenie inflacyjne. Inwestorzy powinni być przygotowani na inne środowisko inwestycyjne w okresie inflacyjnym, gdyż zakres potencjalnych wyników jest szeroki.

Rynek obligacji krótkoterminowych jest często mylący, ale podstawy są proste. Obligacje to instrumenty dłużne, które opłacają się prawdziwym inwestorom. Wszystkie obligacje są oceniane przez niezależne agencje, które określają, jak duże ryzyko stanowią dla inwestorów. Obligacje o wyższym ratingu są zwykle niżej oprocentowane. Trzy największe agencje ratingowe to Moody’s, S&P i Fitch. Większość obligacji znajduje się w obrocie publicznym na giełdach lub jest kupowana przez maklera. Obligacje są warte więcej pieniędzy, gdy mają wyższą rentowność niż ich wartość.

Posiadanie nieruchomości w formie akcji

Dla inwestorów długoterminowych nieruchomości zapewniają lepszą ochronę wartości kapitału w czasach inflacji niż akcje. Wartości nieruchomości mają tendencję do wzrostu w czasie, przewyższając roczne wzrosty ogólnych cen towarów. Na przykład Green Street Commercial Property Price Index, średnia ważona wszystkich nieruchomości komercyjnych, wzrosła o 180% w ciągu ostatnich 20 lat. Ten trend nie jest niezwykły, ponieważ wielu inwestorów zwraca się w stronę aktywów materialnych, gdy wzrasta inflacja.

Środowiska inflacyjne zazwyczaj powodują wzrost cen towarów i usług. Posiadając nieruchomość w okresie inflacji, można chronić swoją inwestycję przed inflacją poprzez zwiększenie czynszów. Zazwyczaj umowy najmu lokali mieszkalnych zawierają klauzulę eskalacyjną, która zwiększa stawkę najmu w czasie. Inflację można zrównoważyć poprzez zwiększenie czynszu w przypadku najmu krótkoterminowego. Ponadto można przenieść koszty nieruchomości na najemców, zachowując w ten sposób swoją siłę nabywczą.

Wysokodochodowe kredyty bankowe

Na wysokodochodowych kredytach bankowych można zarobić więcej niż średnia stopa procentowa, ale wiążą się one z profilem ryzyka. Kredyty wysokodochodowe są zazwyczaj kredytami lewarowanymi. Oprocentowanie tych kredytów jest okresowo resetowane i jest silnie skorelowane z inflacją. Emitenci tych kredytów, zwanych HYBL, często mają ratingi kredytowe poniżej poziomu inwestycyjnego i są zobowiązani do zastawienia odpowiedniego zabezpieczenia w celu spłaty kredytu.

Chociaż rosnące stopy procentowe mogą wpływać na jakość kredytową poszczególnych kredytów, kredyty bankowe generalnie przewyższają tradycyjne obligacje podstawowe w czasie inflacji. Ich wyniki będą jednak różne w zależności od jakości kredytu i sektora. Wysokie stopy procentowe historycznie spowalniają wzrost gospodarczy. Podwyżki te ograniczają również popyt na pożyczki i przenoszą wyższe koszty pożyczek na konsumentów i przedsiębiorstwa. Warunki inflacyjne mogą wpływać na wyniki aktywów ryzyka, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze kredytu.

Inwestowanie w nieruchomości

Jedną z głównych korzyści z inwestowania w nieruchomości w czasie inflacji jest fakt, że będą one nadal zwiększać swoją wartość, w przeciwieństwie do większości innych form inwestycji. Rosnące koszty życia utrudniają oszczędzanie i inwestowanie na przyszłość. Inflacja spowodowała spustoszenie na giełdzie, ale nieruchomości były stabilną inwestycją w tym czasie. Nieruchomości, czy to domy jednorodzinne, czy budynki wielorodzinne, oferują również wiele korzyści podatkowych.

Jedną z najbardziej widocznych korzyści z inwestowania w nieruchomości w okresie inflacji jest fakt, że wartości nieruchomości śledziły lub nawet przekraczały inflację w ciągu ostatnich stu lat. W związku z tym ogólna wartość nieruchomości również idzie w górę. Inflacja może również zwiększyć koszty budowy, co powoduje wzrost kosztów życia. W okresach inflacji inwestorzy mogą mieć trudności ze znalezieniem nieruchomości do wynajęcia lub z rozszerzeniem działalności w zakresie wynajmu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane